+370 679 80 302
Trichofobija- iškritusių plaukų baimė
trichofobija

Ar stipriai reaguojate, kai susiduriate su iškritusiomis plaukų sruogomis? Galbūt vengiate lankytis tokiose vietose kaip kirpyklos? Jei taip, gali būti, kad sergate reta fobija, vadinama trichofobija – neracionalia plaukų baime.

Trichofobija priklauso nerimo sutrikimų, vadinamų specifinėmis fobijomis grupei, kuri gali sukelti stiprų nervingumą, įtampą, nerimą ir kitus simptomus, dėl kurių gali sutrikti žmogaus veikla. Nepaisant neigiamo poveikio, trichofobija yra gydoma būklė.

Trichofobijos simptomai

 • Ekstremalus nerimas;
 • Prakaitavimas;
 • Drebėjimas;
 • Pykinimas, vėmimas ar kitos kūno reakcijos;
 • Pagreitėjęs kvėpavimas arba širdies ritmas.

Dėl trichofobijos žmogus gali vengti viešų vietų, ypač tų, kuriose gali matyti plaukus, pavyzdžiui, grožio salono. Tai gali lemti izoliaciją, o kraštutiniais atvejais sergantysis gali apskritai vengti išeiti iš namų.

Trichofobijos priežastys

Gali būti sunku nustatyti tikslią trichofobijos priežastį. Baimė gali atsirasti staiga arba išsivystyti palaipsniui per tam tikrą laiką.

Štai keletas rizikos veiksnių, kurie gali padidinti asmens polinkį į tam tikras fobijas.

 1. Patirtis. Tai gali reikšti blogą patirtį, susijusią su plaukais, kirpimu ar kita su plaukais susijusia traumuojančia situacija, pvz., plaukų slinkimu.
 2. Amžius. Fobijos kamuoja ir vaikus, ir suaugusiuosius. Kai kurios iš jų gali pasireikšti jau nuo 10 metų arba pasireikšti vėliau.
 3. Šeima. Turėdami artimą giminaitį, kuris taip pat susiduria su fobijomis ar nerimu, taip pat galite turėti didesnę riziką patys patirti baimes. Tai gali būti genetiškai paveldėtas arba išmoktas elgesys.
 4. Dispozicija. Jautresnio temperamento žmonėms gali būti didesnė rizika susirgti fobijomis.
 5. Informacija. Žmonės taip pat gali išsiugdyti baimę skaitydami arba girdėdami apie traumuojančias situacijas, susijusias su baimę keliančiu objektu.

Trichofobijos gydymo būdai

Yra keletas gydymo būdų, kurie gali padėti įveikti trichofobijos simptomus. Tai terapija ir gydymas vaistais.

Terapija

Bendradarbiavimas su psichikos sveikatos specialistu gali padėti trichofobija sergančiam asmeniui geriau suprasti baimės šaltinius ir padėti jam valdyti simptomus.

Viena iš įprastų specifinių fobijų gydymo formų yra kognityvinė elgesio terapija (KET). Asmuo paprastai mokomas nustatyti ir pakeisti neigiamus ar netikslius mąstymo procesus, kurie gali būti baimės priežastis.

Kita dažna fobijų psichoterapijos forma yra poveikio terapija. Terapeutas dažnai palaipsniui parodo dalyviui fobijos objektą, kad jis pradėtų su juo sieti mažiau baimės keliančias asociacijas. Tai gali vykti per vizualizaciją, asmeninį poveikį arba virtualiąją realybę.

Medikamentai

Kai kuriais atvejais gydytojai gali skirti vaistų nuo konkrečios fobijos.Tai gali būti benzodiazepinai arba beta adrenoblokatoriai. Rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant vartoti bet kokius vaistus ar juos nutraukiant.

Be to, benzodiazepinai yra raminamieji vaistai, kurie gali sukelti priklausomybę, todėl geriausia pasakyti gydytojui, jei anksčiau buvote priklausomas nuo alkoholio ar kitų medžiagų.

Prevencija

Galite apsvarstyti galimybę keisti gyvenimo būdą ir namuose taikyti trichofobijos valdymo metodus. Plaukų baimė gali būti sudėtinga ir komplikuota fobija. Tačiau, gavę tinkamas rekomendacijas, galite pastebėti, kad yra lengviau kontroliuoti savo simptomus ir galite užkirsti kelią neigiamiems padariniams ateityje.

 • Praktikuokite sąmoningumą. Sąmoningumo praktika gali padėti išvengti stiprių reakcijų į dirgiklius, atpalaiduoti kūną ir nuraminti protą. Tai praktika, kuri paprastai apima buvimą dabartyje ir dėmesio sutelkimą į savo jausmus, mintis ir aplinką.
 • Patikimi žmonės ir aplinka. Simptomus gali būti lengviau valdyti, kai aplink jus yra žmonių, kurie gali pasirūpinti, patarti ir išklausyti jūsų rūpesčius. Tai gali būti šeima, draugai, dvasiniai vadovai, mentoriai ir kiti žmonės, kuriais pasitikite.
 • Kvėpavimo pratimai. Kvėpavimo pratimai gali padėti sumažinti nerimo simptomus. Gilus kvėpavimas gali būti ypač naudingas, nes jį galite praktikuoti beveik bet kur.
 • Skirti laiko sau. Užimdami kūną ir protą puoselėjančia veikla galite geriau jaustis ir lengviau spręsti fobijos problemą. Rūpinimasis savimi gali apimti įvairius komponentus – nuo odos priežiūros procedūrų iki arbatos puodelio.
 • Mažinti alkoholio ir kofeino vartojimą. Kofeinas yra stimuliatorius, kuris gali padidinti įtampą, nervingumą ir kitus nerimo simptomus.

Trichofobija priklauso nerimo sutrikimų, vadinamų specifinėmis fobijomis grupei, kuri gali sukelti stiprų nervingumą, įtampą, nerimą ir kitus simptomus, dėl kurių gali sutrikti žmogaus veikla. Nepaisant neigiamo poveikio, trichofobija yra gydoma būklė. Svarbu atrasti tinkamą gydymą, įveikimo strategijas ir taikyti prevencines priemones.

Gaukite geriausią kainą

Vis dar svarstote, ar verta pradėti ilgalaikį plaukų šalinimą? Paruošėme Jums specialų pasiūlymą!